Здоров'я

Вчені пов’язали споживання солі з кровотоком в мозку

Дослідники з Університету штату Джорджія виявили зв’язок між активністю нейронів в мозку, кровотоком всередині нього, а також вживанням солі.

Дослідники проаналізували вплив солі на гіпоталамус і виявили дивний зв’язок, яка суперечить результатам попередніх робіт.

При активації нейронів в певній частині мозку зазвичай спостерігається приплив крові до цього місця. Цей взаємозв’язок відомий як нейроваскулярний зв’язок, або функціональна гіперемія. Вона виникає в результаті розширення кровоносних судин в головному мозку, званих артеріолами. Функціональна магнітно-резонансна томографія (ФМРТ) якраз заснована на цьому явищі — діагности шукають області слабкого кровотоку, щоб побачити порушення в певних областях.

Досі дослідження нейроваскулярного зв’язку були обмежені поверхневими областями головного мозку (такими як кора великих півкуль), і вчені в основному дивилися, як змінюється кровотік у відповідь на сенсорні стимули, що надходять з навколишнього середовища. Однак, не було відомо, чи застосовні ті ж принципи до глибших областей мозку, які обробляють інтероцептивні сигнали, які створює сам організм.

Щоб вивчити цю взаємозв’язок в глибоких областях мозку, група вчених розробила новий підхід, що поєднує хірургічні методи й сучасну нейровізуалізацію. Команда зосередилася на гіпоталамусі — глибокій ділянці мозку, яка бере участь у найважливіших функціях організму, включаючи пиття, приймання їжі, регулювання температури тіла та розмноження. У новій роботі дослідники дивилися, як на приплив крові до цього відділу мозку впливає вживання солі.

Коли ви ковтаєте солону їжу, мозок сприймає її й активує ряд компенсаторних механізмів, щоб знизити рівень натрію в крові. Організм робить це частково шляхом активації нейронів, які запускають вивільнення вазопресину — антидіуретичного гормону, що грає ключову роль в підтримці оптимальної концентрації солі. У попередніх дослідженнях спостерігалася позитивний зв’язок між активністю нейронів і збільшенням припливу крові, але автори нової роботи виявили зниження кровотоку в міру активації нейронів в гіпоталамусі.

Отримані результати підіймають цікаві питання про те, як гіпертонія може вплинути на мозок. Вважається, що приблизно 50-60% випадків гіпертонії пов’язані з надмірним споживанням солі. Автори нової роботи планують докладніше дослідити виявлений ними механізм нейроваскулярного зв’язку на тваринних моделях, щоб визначити, чи сприяє він появі соле залежної гіпертонії. Крім того, вчені сподіваються використати свій підхід для вивчення інших областей мозку та захворювань, включаючи депресію, ожиріння та нейродегенеративні захворювання.

Стаття авторів опублікована в журналі Cell Reports.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button