Екологія

Великий Бар’єрний риф вже не врятувати

Масштабні заходи, які планується направити на порятунок Великого Бар’єрного рифа до 2050 р., не принесуть результату. Експерти констатують: врятувати його не вийде, і варто зосередитися на збереженні хоча б його «екологічної функції».


Унікальна, найбільша за різноманітністю життя екосистема Великого Бар’єрного рифу – найбільше природне утворення, створене живими організмами, і одне з «природних чудес світу» – вмирає вже кілька десятиліть. За 30 років він втратив більше половини коралів, а знебарвлення, що розвивається в останні роки, загрожує рифу швидкою і остаточною загибеллю. Тому ще в 2015 р. уряд Австралії запустив ініціативу Reef 2050 Long-Term Sustainability Plan.

На відповідні заходи планується виділити 2 млрд австралійських доларів, але результату вони вже не принесуть. До такого висновку прийшли експерти, які змінили план дій у світлі останніх даних про глобальну зміну клімату та розвитку знебарвлення коралів Великого Бар’єрного рифу. У 2016-2017 роках воно йде особливо швидкими темпами, вилившись в найбільш грандіозну загибель поліпів, яку коли-небудь спостерігали вчені.

За останніми оцінками, зникло вже 29 відсотків мілководних коралів – врятувати риф не вдасться, і варто зосередитися на більш реалістичних цілях. Представник морського національного парку пояснює, що необхідно визнати майбутні зміни і допомогти екосистемі рифу зберегтися як єдине ціле, щоб потім відродитися, можливо, вже зовсім іншим складом і структурою.

З іншого боку, розробники плану нещодавно випустили власне звернення, в якому закликали світову громадськість продовжувати роботу над зниженням викидів парникових газів. Глобальне потепління – ключовий винуватець тих змін температури і середовища океанської води, які запустили знебарвлення поліпів Великого Бар’єрного рифу. Тому для його збереження доведеться вживати заходів глобального масштабу – якщо вони взагалі допоможуть.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button