Людина

Запропоновано новий спосіб прогнозування ожиріння у дітей

Вчені виявили, що підвищена щільність клітин в прилеглому ядрі мозку тісно пов’язана з дитячим ожирінням і дозволяє прогнозувати набір ваги в майбутньому.

Починаючи з 1975 року ожиріння стало зустрічатися серед дітей і підлітків у всьому світі в чотири рази частіше / © Getty Images

З 1975 року ожиріння стало зустрічатися серед дітей і підлітків у всьому світі в чотири рази частіше: зокрема, воно торкнулося близько 35% неповнолітніх в Сполучених Штатах Америки. Це захворювання пов’язане з негативними наслідками для психічного та фізичного здоров’я, до того ж воно в п’ять разів підвищує ймовірність того, що зайва вага буде переслідувати людину і в більш зрілому віці. Ожиріння характеризується надмірним накопиченням жиру, традиційно його оцінюють за допомогою індексу маси тіла (ІМТ) або його показників, скоригованих з урахуванням віку і статі (проте недавно вчені показали, що судити про ожиріння і ризики тільки по ІМТ невірно).

Виявлення і розуміння нейробіологічних механізмів, що лежать в основі набору ваги в ранньому віці, критично важливі для профілактики цього захворювання та його лікування, відзначають вчені. Раніше дослідники вже спостерігали взаємозв’язок між мозком, точніше — його системами винагороди, і нездоровою харчовою поведінкою. Але ось механізми, що лежать в основі цього, залишалися неясними.

Автори нової роботи, представленої в журналі PNAS, вирішили використовувати метод дифузійної МРТ (неінвазивна методика візуалізації, що застосовується в магнітно-резонансній томографії), щоб досліджувати клітинну щільність підкіркових областей мозку. Зокрема, вчені з Єльського університету (США) перевірили гіпотезу про те, що щільність клітин в областях, пов’язаних з винагородою, корелює з показниками ожиріння і раннього набору ваги. Дослідження ґрунтувалося на загальнодоступних даних, що охоплюють понад 11 тисяч дітей у віці 9-10 років.

«Ми продемонстрували, що щільність клітин в прилеглому ядрі (група нейронів у вентральній частині смугастого тіла, важлива частина мезолімбічного шляху, який бере участь в системі винагород, формуванні задоволення, сміху, залежно, агресії, страху і ефекту плацебо. — Прим. Ред.) Пов’язана з індивідуальними відмінностями в окружності талії на вихідному рівні (66,8 сантиметра) і дозволяє прогнозувати збільшення окружності талії через один рік. Як ми припускаємо, нейробіологічний механізм дитячого ожиріння показує, що дієта з високим вмістом насичених жирів сприяє гліозу і запаленню в областях мозку, пов’язаних з системою винагороди. Це, в свою чергу, призводить до подальшого нездорового харчування і ожиріння у зрілому віці », — пишуть автори роботи.

Говорячи простіше, підвищена концентрація спеціалізованих клітин в прилеглому ядрі вказує на запальну реакцію в мозку, що виникає через неправильне харчування і надмірне споживання кілокалорій. І ця запальна відповідь потім провокує ще більше переїдання. А чим вища щільність клітин в прилеглому ядрі, тим більше об’єм талії дитини.

«Клітини в прилеглому ядрі найбільше виявилися пов’язані зі збільшенням об’єму талії. Більш того, через рік воно корелювало зі збільшенням щільності таких клітин. Подібне ми спостерігали при оцінці асоціацій з ІМТ, припускаючи, що ефекти, які спостерігаються в прилеглому ядрі, що не були специфічними тільки для окружності талії і, мабуть, поширювалися і на інші антропометричні показники ожиріння », — зазначили автори роботи.

Одне з можливих пояснень зв’язку між щільністю клітин в прилеглому ядрі і окружністю талії — в тому, що мікроструктурні зміни в областях мозку, пов’язаних з винагородою, викликані надмірним споживанням нездорової їжі. Так, попередні дослідження на тваринах показали, що дієта з високим вмістом насичених жирів викликає нейрозапалення в головному мозку, яке сприяє приросту числа клітин в прилеглому ядрі. А воно, в свою чергу, викликає у тварин компульсивне переїдання.

«Це порочне коло. Шкідлива їжа призводить до бажання отримати ще більше нездорової їжі. <…> Наше дослідження — крок до кращого розуміння нейробіологічних механізмів, що лежать в основі набору ваги в дитинстві. Воно буде мати вирішальне значення для інформування про стратегії раннього втручання і профілактики ожиріння », — зазначив Бі Джей Кейсі, професор психології Єльського університету і співавтор дослідження.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»