Здоров'я

Зіку: нова загроза

Новини про чергові напасті заполонили глобальні медіа. Лихоманка Зіку, стрімко перетворилася в пандемію, яка протікає легше грипу. Так у чому ж небезпека?

16ff8329debf58acb7392a9f4a13863a
26 січня Центри з контролю і профілактики захворювань (CDC) США випустили офіційне попередження для мандрівників, закликаючи бути максимально обережними при поїздках в десятки країн Карибського басейну, Африки, Океанії, а також практично всі держави Південної Америки, включаючи Бразилію і Мексику. Вагітним жінкам рекомендується зовсім відмовитися від їх відвідування, а тим, хто все-таки зважиться на це, пропонується обговорити заходи захисту з фахівцями.

Уряди низки країн, де поширилася інфекція, рекомендували жінкам почекати з вагітністю у зв’язку з небезпекою народження дітей з важкими патологіями. А 1 лютого глава Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Маргарет Чен (Margaret Chan) провела екстрене засідання міжнародної комісії з метою вироблення необхідних заходів: вірус, що охопив півпланети, офіційно визнаний пандемією. Поточна кількість заражених оцінити важко. За різними даними, їх може становити від 440 тис. до 1,3 млн осіб.

Вірус та його рознощик

Флавівірус Зіку (ZIKV) відноситься до групи, куди входять і рознощики куди більш небезпечних інфекцій, включаючи гепатит С, жовту лихоманку, кліщовий енцефаліт і лихоманку денге. Хвороба була описана в кінці 1940-х дослідниками, що працювали в Уганді, і вивчали жовту лихоманку, однак у лісі Зіку виявили хвору мавпу, з крові якій виділили новий вірус. Вже на початку 1950-х лихоманка була знайдена і у людей.

Існують поки непідтверджені дані про передачу вірусу статевим шляхом, а також через кров. Однак достовірно можна сказати, що ключовими рознощиками ZIKV є комарі-кусака Aedes albopictus і Aedes albopictus, які поширюють також жовту лихоманку, деякі форми енцефаліту, лихоманку денге і багато інші захворювання.

У тропічних країнах вони зустрічаються повсюдно, як у дикій природі, так і в умовах міської забудови. Широке поширення цих комах по світу, на думку експертів CDC, практично гарантує швидке подальше поширення хвороби. Не застраховані від їх укусів та жителі вологих субтропічних регіонів більш північних країн, особливо в густонаселених районах. Однак помірний і холодний клімат хвороба, як правило, привозиться мандрівниками, що повертаються з півдня.

Лихоманка і її симптоми

Прояви хвороби виражені досить слабо і в цілому нагадують респіраторні вірусні інфекції, зокрема грип. Серед симптомів відзначаються підвищена температура і пропасниця, ломота в суглобах, почервоніння очей, м’язові і головні болі, блювання. На шкірі з’являється червоний висип. При цьому, за даними Панамериканської організації охорони здоров’я (PAHO), такі прояви розвиваються лише у кожного четвертого хворого, а за даними CDC, у кожного п’ятого.

Найчастіше лихоманка Зіку протікає і зовсім непомітно і триває не більше тижня. Однак це не означає, що хвороба безпечна. По-перше, існують деякі вказівки на те, що вона здатана викликати важкі ускладнення у вигляді синдрому Гійєна – Барре, гострої аутоімунної реакцією, яка в 15% випадків закінчується інвалідністю, а в 5% – загибеллю. По-друге, практично доведений тератогенний ефект лихоманки, інакше кажучи, дія, що приводить до важких порушень ембріонального розвитку.

Мікроцефалія і її небезпека

Перші натяки на тератогенність лихоманки Зіку з’явилися, коли епідеміологи виявили зв’язок між її поширенням і почастішанням випадків мікроцефалії у новонароджених в Південній Америці. У Бразилії спалах реєструється починаючи з жовтня 2015 р.: частота ураження підскочила відразу у 10 разів.

Такі діти народжуються нормальними у всьому, крім голови, яка виявляється аномально недорозвиненою. Відповідно, зменшуються й розміри головного мозку, що загрожує розумовою недостатністю всіх сортів, від імбецильності до важкої ідіотії.

І хоча перевірки хворих дітей на наявність вірусу Зіку дають поки суперечливі результати, це не дуже міняє справу – вірус міг зробити свою чорну справу ще під час вагітності. Крім того, до мікроцефалії наводять і інші неприємні родичі Зіку, включаючи вже згадувану лихоманку денге.

Читайте також: 

Хворим жінкам «в положенні» потрібно особливо ретельно контролювати перебіг вагітності і відвідувати фахівців не рідше одного разу на кілька тижнів. При цьому варто пам’ятати, що випадків передачі вірусу Зіку з молоком матері-годувальниці не зафіксовано.

Лікування і профілактика

Госпіталізації лихоманка Зіку не вимагає, і хворому показані звичайні при ГРВІ заходи: постільний режим, рясне пиття для заповнення втрати рідини, при необхідності – звичайні препарати для зниження температури і знеболююче, наприклад, парацетамол. При цьому експерти CDC застерігають від застосування аспірину, поки у хворого не буде виключена лихоманка денге, при якій ці ліки можуть призводити до небезпечної геморагії.

Цільового лікування лихоманки Зіку не існує, немає і вакцини проти цього вірусу. Тому найкращі ліки в даному випадку – як, втім, і завжди – профілактика. Поки пристрасті не вляглися, CDC радить дотримуватися особливої обережності при відвідуванні уражених пандемією країн. Для захисту від шкідливих комах рекомендується не забувати про щільний одяг з довгими рукавами і штанинами, головних уборах. В приміщенні вікна і двері краще тримати закритими, в спеку користуватися кондиціонерами і спати під москітною сіткою.

І зрозуміло, варто користуватися репелентами. CDC рекомендує засоби, що містять діетілтолуамід («ДЕТА»), ікарідин, IR335, а також екстракт евкаліпта. Про це потрібно пам’ятати тим, хто захворів, щоб з новими укусами небезпечний вірус не продовжив переможну ходу по світу.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments