Екологія

Зміна клімату загрожує бананам

Зміна клімату підвищила ризик розвитку грибкового захворювання, яке знищує бананові культури.

Це показало дослідження, проведене Університетом Ексетера. Результати будуть опубліковані в журналі Philosophical Transactions of the Royal Society B.

Хвороба чорна сигатока з’явилася в Азії в кінці XX століття і не так давно змогла проникнути в Латинську Америку і Карибський басейн. Це сталося завдяки розвитку міжнародної торгівлі і збільшенню виробництва бананів.

Чорна сигатока вражає широкий спектр бананових рослин. Її викликає гриб Pseudocercospora fijiensis, який поширюється по повітрю завдяки спорам. Він заражає листя банана і викликає пошкодження і загибель клітин рослини, коли на них потрапляє світло.

Нове дослідження повідомляє, що зміни вологості та температури підвищили ризик виникнення чорної сигатоки в Латинській Америці і Карибському басейні більш ніж на 44% за останні 50 років.

Изменение климата угрожает бананам
Чорні смуги на цих листках — наслідки чорної сигатоки / ©Dan Bebber

«Чорна сигатока викликана грибком (Pseudocercospora fijiensis), життєвий цикл якого сильно залежить від погоди і мікроклімату, — говорить доктор Даніель Беббер, один з авторів роботи. — Це дослідження показує, що зміна клімату в досліджуваних нами регіонах створило сприятливі умови для проростання і зростання спори чорної сигатоки. Незважаючи на загальне зростання ризику розвитку цієї хвороби в обстежених нами районах, більш сухі умови в деяких частинах Мексики і Центральної Америки знизили ризик зараження».

Дослідження об’єднало експериментальні дані щодо інфекцій чорної сигатоки за останні 60 років. У дослідженні не робилося спроб передбачити потенційний вплив майбутнього клімату на розповсюдження небезпечного грибка. Інші дослідження припускають, що сухий клімат може знизити ризик розвитку чорної сигатоки, але це також зменшить доступність води для самих бананових рослин.

Чорна сигатока — не єдина загроза банановим рослинам. Смертельною для них вчені також вважають грибок роду Fusarium, який уже вразив бананові плантації Азії, Африки та Австралії.

Кнопка «Наверх»
Закрыть