Главная / Технології / Як Елон Маск планує оснастити весь світ батареями?

Як Елон Маск планує оснастити весь світ батареями?

 
 

Елон Маск хоче продати вам батарею. Акумулятор. І вам зовсім не обов’язково володіти електромобілем для цього. Наприкінці минулого тижня Маск оголосив про плани Tesla Energy. Компанія Tesla, що займається будівництвом великого заводу з виробництва батарей в пустелі Невади, планує пропонувати нові версії батарей, які використовуються в автомобіля Model S, для приватних і комерційних користувачів.

Powerwall Home Battery (назва робоча) пропонує акумулятор об’ємом 7 або 10 кВт*год і дозволить користувачам накопичувати енергію, яку вони виробляють з допомогою сонячних батарей і навіть підключати до електромережі, якщо захочеться. Вона доступна для малого бізнесу, а великі операції зажадають Powerpack, 100-кіловат-годинний блок розміром з холодильник, який зможе використовувати більше енергії з відновлюваних джерел, уникати зарядки в годину пік і підтримувати живлення в разі відключення енергії. Звичайно, в першу чергу ці великі батареї розраховані на комунальні послуги, проте вони можуть істотно допомогти постачальникам енергії зрозуміти розподіл енергії та збільшити використання відновлюваної енергії.

«Наше завдання — докорінно змінити те, як світ використовує енергію, — каже Маск. — В грандіозних масштабах»

Ринок «точно в термін»

Так само, як у випадку з автомобільною промисловістю, Маск сподівається струсанути енергетичний бізнес. Сьогодні виробництво електроенергії нерозривно пов’язане з її споживанням. Комунальники не накопичують те, що виробляють, тобто виробляють рівно стільки, скільки необхідно в конкретний момент. Метт Робертс, виконавчий директор Асоціації зберігання енергії, називає це «ринком точно в термін» (just in time market). Коли ви клацаете вимикачем, електростанція починає виробляти ще трошки електрики.

http://go.ad2upapp.com/afu.php?id=869299
Одна з проблем з цією моделлю полягає в тому, що система повинна бути здатна працювати на максимальному навантаженні, поставляючи всю необхідну енергію на «цьому пекельному-тижні-у-серпні, коли кожен-вирішив включити-кондишку». Це означає, що система розробляється з урахуванням можливості виробництва набагато більшої кількості енергії, ніж звичайно потрібно. В Америці, як вважає Робертс, ці системи будуються з запасом від 30 до 40%.

З цієї причини комунальники часто виставляють рахунки користувачам залежно від пікового використання електроенергії: стрибки у споживанні можуть бути рідкими, але постачальник повинен бути готовий завжди, а це дорого обходиться.

Інша проблема з моделлю «точно у термін» в тому, що вона не в’яжеться із зростанням споживання, причому як з боку користувачів, так і постачальників відновлюваної енергії. Комунальники можуть палити вугілля або природний газ або крутити гидроелектричну турбіну. Але вони не можуть включити сонце або викликати вітер, щоб задовольнити попит. Щоб відновлювана енергія стала дійсно ефективною, потрібно знайти спосіб її накопичувати у міру вироблення і діставати, коли потрібно.

Батареї чудово з цим справляються, говорить Робертс, тому всім потрібні. «Ця [пропозиція] має перевернути все з ніг на голову».

Можливість зберігати енергію

Ідея зберігання енергії літала в повітрі ще з 1970-х років, говорить Раві Мангані, старший аналітик по збереженню енергії в GTM Research, однак реальних успіхів не було до початку 2000-х. За останні десять років підвищений апетит до відновлюваної енергії і досягнення у сфері сонячних панелей і літій-іонних батарей залучили десятки гравців до теми накопичення енергії силами споживачів і можливості використовувати її, коли буде необхідно.

Ефективність батарей зростає приблизно на 8% в рік, каже Мангані. Ціни повинні впасти на 50% в найближчі два-три роки, каже Сем Уілкінсон, старший менеджер по зберіганню сонячної та електричної енергії в IHS Technology. Багато в чому завдяки Tesla і оскільки є простір для маневру, все починається добре.

Ринок зберігання енергії ділиться на три сегменти, каже Уілкінсон: комунальний, комерційний і житловий.

З точки зору комунальників, в енергомережу можна вбудувати потужну батарею, щоб збалансувати попит і пропозицію енергії, зробити всю систему більш стійкою і ефективною. Виробництво енергії може перейти від відносно невеликого числа великих заводів до так званих «віртуальних електростанціям», як їх називає Робертс, — невеликим сонячним, вітряним та іншим спорудам по всій країні, оскільки вони зможуть зберігати те, що буде вироблятися, в батареях, об’єднаних в мережу.

Комерційні клієнти будуть звертатися до банку батарей, щоб знизити витрати на енергомережу, особливо в години пік, коли енергія коштує дорожче. Ви можете дуже і дуже суттєво заощадити на рахунках за електрику», говорить Уілкінсон. Споживачі теж отримають вигоду. Десятки тисяч власників американських будинків встановили на дахах сонячні панелі, багато з них — користувачі SolarCity. Вони використовують сонячну енергію, і вона знижує витрати. Чи то ніч, чи хмарний день, вони могли б тягнути енергію з мережі. Батареї будуть зберігати надлишкову енергію і тримати її доступною у будь-який момент.

Можливо, ці споживачі не обов’язково захочуть зберігати енергію, яку не використовують у поточний момент. Багато з них платять комунальникам за надлишкову енергію, яку використовують з енергомережі. Рівні варіюються, але в цілому немає різниці між тим, скільки вони платять зараз і скільки заплатять потім (вночі), щоб отримати енергію з мережі. Тобто немає особливого сенсу встановлювати велику батарею просто так: можна продавати зайву електроенергію, а потім докуповувати по необхідності.

Комунальники понад 20 американських штатах працюють над різними варіантами вирішення цих питань, каже Мангані, але стимулів утримувати те, що можна продати, не стане більше.

В житловому сегменті «немає особливого резону зберігати електрика з економічної точки зору», говорить Уілкінсон. «Питання більше в запасах та енергетичної безпеки, ну або в свого роду емоційної ідеї: люди хочуть бути більш незалежні і виробляти власну електрику, зберігати її і використовувати».

У той час як деякі хочуть мати енергію на чорний день, на практиці батареї обійдуться їм дуже дорого. Однак якщо початкові витрати істотно знизяться або ж споживач зможе субсидувати їх, продаючи енергію в мережу, ідея буде набагато краще.

План Tesla

100-кілограмовий Powerwall, як випливає з назви, повинен кріпитися на стіну і зроблений для домашнього використання. Його товщина — всього п’ятнадцять сантиметрів, на вибір є різні кольори, 10-річна гарантія і дві версії: 10 кВт*год за 3500 доларів і 7 кВт*год за 3000 доларів. Він підключається до інтернету і оснащений вбудованим інвертором постійного-змінного струму. Також він вже доступний для замовлення, а встановлюватися буде дистриб’юторами. Tesla планує почати поставки в кінці цього літа.

Маск каже, що у споживачів буде маса переваг з цією штуковиною. Якщо мережа відрубується, у вас є електрика. Ви можете зарядити батарею, коли тарифи дешевші. Типовий будинок споживає близько 30 кВт-годин в день, говорить Стю Липофф, консультант по електронній промисловості і член IEEE. Powerwall не вистачить, щоб забезпечити будинок електроживленням надовго, але все ж краще, ніж нічого.

У США, каже Маск, споживачам часто доводиться продавати електроенергію за оптовими цінами, а потім закуповувати більше за роздрібними, тому його рішення «має величезний економічний сенс». Ще більший сенс воно буде мати за кордоном, де зворотний продаж енергії стоїть набагато нижче вартості цієї енергії, наприклад, у Німеччині.

Для серйозних застосувань є Powerpack, розміром і формою схожий на холодильник. Бізнес, який не задовольниться розміром Powerwall, може використовувати Powerpack для уникнення пікових цін і для збереження всього в робочому стані, якщо лінію електропередач вирве з коренем ураган.

Читайте також: 

Комунальникам потрібно набагато більше енергії. Тому Tesla робить Powerpack «нескінченно масштабованим», говорить Маск: ви можете скласти разом скільки завгодно цих холодильничков. І потрібно всього 2 мільярди таких штук, щоб перевести весь світ на відновлювану енергію, що зберігається в батареях. Приблизно стільки ж на дорогах Землі автомобілів і вантажівок, говорить Маск.

Якщо Tesla не помиляється, споживачі і бізнес зможе заощадити тонну грошей, накопичуючи енергію, яку виробляють та економлять, завдяки не таким вже й великим білим (чорним, синім, червоним) скринькам, що висять на стіні гаража. Інші теж виграють, оскільки потраплять у світ, де напруга на енергомережі буде меншою, а автомобілі перестануть палити паливо — проводити цей божевільний експеримент.

Натхнення: hi-news.ru

 
comments powered by HyperComments