Всесвіт

Астрофізики підтвердили існування найслабшої галактики раннього Всесвіту

Дослідники використовували космічний телескоп «Джеймс Уебб», щоб спостерігати за однією з перших галактик раннього Всесвіту.

Міжнародна група дослідників підтвердила існування JD1 — найслабшої галактики, коли-небудь спостерігалася в ранньому Всесвіті. Це одна з найдальших галактик, ідентифікованих нині. Світло, яке досягло Землі, показує, якою вона була 13,6 млрд років тому, на зорі формування перших зірок раннього Всесвіту.

JD1 настільки тьмяна і розташована так далеко, що її складно вивчати без потужного телескопа і «допомоги» природи. Дослідникам вдалося ідентифікувати цю галактику завдяки космічному телескопу «Джеймс Вебб» і ефекту гравітаційного лінзування. JD1 розташована за великим скупченням галактик Abell 2744. Під дією його гравітації світло від далекої галактики викривляється, як в збільшувальному склі. В результаті вона здається в 13 разів яскравіше.

Галактика JD1, розташована за яскравим скупченням Abell 2744. Зображення: Guido Roberts-Borsani / UCLA; NASA, ESA, CSA, Swinburne University of Technology, University of Pittsburgh, STScI

Дослідники вивчили JD1 за допомогою спектрографа ближнього інфрачервоного діапазону телескопа «Джеймс Вебб». Зібрані дані дозволили їм визначити точний вік галактики і відстань від Землі, а також кількість зірок, пилу і важких елементів, які встигли сформуватися за відносно коротке життя галактики.

Після Великого вибуху, приблизно 13,8 млрд років тому, Всесвіт розширився і охолов в достатній мірі для утворення атомів водню. Після цього почалися космологічні Темні століття — період, коли в заповненому атомарними воднем і гелієм ранньому Всесвіті не було яскравих джерел випромінювання. Вони закінчилися з формуванням перших квазарів, зірок і галактик, світло від яких «пропалив» туман з атомів водню.

Дослідники вважають, що JD1 відноситься до цього періоду — епосі реіонізації. Вважається, що більшість галактик цього періоду повинні бути подібні до цієї — ультраслабкими і тьмяними. Далекі галактики, виявлені за допомогою телескопа «Джеймс Вебб» дотепер, — яскраві галактики, які зустрічаються рідко і нехарактерні для тієї епохи, відзначають дослідники. Спостереження за більш поширеними тьмяними галактиками допоможе більше дізнатися про еволюцію ранньої Всесвіту.

Ультраслабких галактик, таких як JD1, набагато більше, тому ми вважаємо, що вони більш репрезентативні для галактик, які провели процес реіонізації, дозволяючи ультрафіолетовому світлу безперешкодно подорожувати в просторі і часі, – говорить Гвідо Робертс-Борсані, співавтор дослідження з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button