Здоров'я

Масштабне дослідження геному розкрило секрети формування раку

Найбільше дослідження генетичних основ раку в історії науки показало, що аналіз некодувальної ДНК може допомогти виявляти ті види цього захворювання, які складно виявити зараз. Крім того, розвиток онкологічних хвороб можливо діагностувати на десятиліття раніше, ніж дозволяють використовувані сьогодні методики.

Мікрофотографія клітин плоскоклітинної карциноми тканин ротової порожнини людини /© Steve Gschmeissner / SPL

Понад 1300 вчених брали участь у багаторічному дослідженні геномних послідовностей різних ракових захворювань Pan-Cancer Project. У ході проєкту були секвеновані геноми 38 видів раку зразків, отриманих від 2800 пацієнтів.

Результати дослідження були опубліковані в 21 статті, які вийшли у виданнях Nature Publishing Group. Це найбільше та найбільш повне дослідження генетичних основ раку в історії науки, що розкриває багато важливих подробиць: від місця розташування драйверних мутацій, які запускають процеси невпинного ділення клітин, до дивної схожості між новоутвореннями у різних типах тканин.

Були виявлені тисячі комбінацій мутацій, пов’язані з окремими раковими захворюваннями, а також визначено понад 80 процесів, які є тригером драйверних мутацій.

«Володіючи знаннями, які ми отримали про походження і розвиток пухлин, ми можемо розробити нові інструменти та методи лікування для раннього виявлення раку, створити більш цілеспрямовану терапію та успішніше лікувати пацієнтів», — каже Лінкольн Штейн з Інституту онкологічних досліджень Онтаріо, член координаційного комітету Pan-Cancer Project.

Більшість попередніх робіт подібного роду зосереджувалися на екзонах — послідовностях ДНК, які кодують певні білки. Однак екзони становлять лише 2% людської РНК. Pan-Cancer Project був присвячений решті 98%, — так званим інтронам, або некодувальній ДНК.

Дослідження показало, що ранній розвиток деяких видів раку може починатися за десятиліття до постановки діагнозу — іноді навіть в ранньому дитинстві. За словами дослідників, це показує, що «вікно можливостей» для застосування протиракової терапії набагато ширше, ніж передбачалося раніше. Також було встановлено, що патерни мутацій і їх розташування в геномі дозволяють ідентифікувати до 5% ракових захворювань, які неможливо діагностувати стандартними методами.

Розкид кількості мутацій, з якими пов’язані різні типи раку, виявився надзвичайно великим: від поодиноких змін (деякі типи ракових пухлин, виявляються у дітей) до сотень тисяч мутацій (при раку легенів). Близько 5% пухлин не вдалося зв’язати з відомими драйверними мутаціями — їх ще належить виявити.

Однак найчастіше патологічні процеси в різних частинах організму виявляються схожими.

«У нас може бути тип раку молочної залози і раку простати зі схожими драйверними мутаціями, — каже Йоахім Вайшенфельдт з Копенгагенського університету, один з учасників проєкту. — Значить, такі пацієнти можуть отримувати однакове лікування».

З практичної точки зору результати, отримані в Pan-Cancer Project, допоможуть ідентифікувати важко діагностовані ракові захворювання, створювати більш цілеспрямоване лікування на основі специфічних для конкретного захворювання мутацій і проводити ранню діагностику країн пухлин.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button