Головна / Екологія / Сонячна електроенергія подешевшала на 50% за останні 16 місяців

Сонячна електроенергія подешевшала на 50% за останні 16 місяців

Вартість «зеленої» електроенергії знизилася до 2,99 цента за кВт*год.

Управління електро — і водопостачання Дубая (DEWA) оприлюднило тендерні пропозиції на будівництво третьої черги сонячної електростанції Мохаммеда бін Рашид аль-Мактума на 800 МВт.

Всього отримано п’ять пропозицій від іноземних організацій. Після відкриття конвертів мінімальна ціна на постачання електроенергії склала $0,0299 за кіловат-годину, тобто 2,99 цента за кВт*год. Для порівняння, в США сонячні електростанції промислового масштабу постачають електрику, в середньому, по ціні 5 центів за кВт*год, користуючись державними субсидіями і податковими пільгами. Тут же ніяких субсидій та пільг.

2,99 цента за кВт*год можна вважати новим рекордом. Це найнижча ціна чистої енергії, зафіксована на сьогоднішній день. Але рекорд навряд чи протримається довго. На тендерах 2015 і 2016 року в США та інших країнах намітилася тенденція до різкого зниження ціни. За останні 16 місяців собівартість електроенергії у тому ж Дубаї впала майже в два рази.

В січні 2015 року влада ОАЕ підписали 25-річний контракт на купівлю сонячної електроенергії за фіксованою ціною $0,0584 за кВт*год. На той момент це була найнижча вартість у світі.

Але вже влітку 2015 року міська адміністрація Остіна (штат Техасу) отримала пропозиції на будівництво станцій майже на 1300 МВт з тарифом на електроенергію менше $0,04/кВт*год (з субсидіями). Незабаром після цього стало відомо, що енергокомпанія NV Energy погодилася купувати електроенергію зі 100-мегаватної станції First Solar за $0,0387/кВт*год.

Зрештою, у квітні 2016 року компанія Enel Green уклала контракти за ціною $0,036/кВт*год в Мексиці і $0,03/кВт*год в Марокко. А тепер у нас є цифра $0,0299/кВт*год в Дубаї. Правда, там контракт ще не підписаний.

Тим не менш, можна зробити висновок, що за 16 місяців собівартість сонячної електроенергії впала майже вдвічі! Настільки бурхливий прогрес альтернативної енергетики дуже дивує.

Звичайно, мова йде про мінімальну вартість на великих промислових установках в сонячних країнах. Але середня собівартість сонячної електроенергії в інших країнах теж знижується приблизно такими ж темпами, хоча в Україні або Німеччині вона буде явно вищою, ніж в ОАЕ або Саудівської Аравії. Тим не менш, через кілька років або навіть десятиліть у нас собівартість сонячної енергії неминуче опуститься до 2-3 центів за кВт*год.

Експертна комісія у Дубаї тепер вивчить технічні і комерційні деталі кожного речення. За чутками, найнижчу ціну 2,99 цента за кВт*год запропонував консорціум компаній Abdul Latif Jameel (Саудівська Аравія) + Fotowatio Renewable Ventures (Іспанія) + Masdar (ОАЕ). Друге місце з ціною 3,65 цента за кВт*год зайняла компанія JinkoSolar (Китай), третє місце з ціною 3,95 цента — консорціум компаній Acwa Power і First Solar (США). Влада Дубая планують, що сонячна електростанція Мохаммеда бін Рашид аль-Мактума загальною потужністю 3 гвт буде побудована до 2030 року, обсяг інвестицій оцінюється в $3 млрд.

Натхнення: greenevolution.ru