Земля

Світлове забруднення в містах допомогло птахам давати більше потомства

Це могло б бути згубним для них, але свою роль також відіграє глобальне потепління.

Не всі антропогенні фактори шкідливі для птахів / Wag!

Зайве «засвічення» у великих населених пунктах зазвичай вважають одним з факторів, який шкодить природі. Однак деяким видам вона навіть йде на користь: наприклад, міським птахам. До такого несподіваного висновку прийшли вчені з Каліфорнійського державного політехнічного університету; їх стаття опублікована в Nature.

Автори вивчили дані по кладкам яєць в 58 506 гніздах птахів на території Північної Америки, зібрані в період з 2000 по 2014 рік. Ці гнізда належали в цілому 142 видів птахів. Дослідники аналізували час першої кладки, кількість яєць в ній і частку успішно вилуплених пташенят.

Виявилося, пернаті, що мешкають в містах, відкладають яйця приблизно на три або чотири тижні раніше, ніж птахи такого ж віку, що гніздяться в сільській місцевості, далеко від місць з цілодобовим освітленням вулиць.

Кладки особин, що гніздилися на добре освітлених територіях, були в середньому на 16% більше, ніж у інших птахів. «Пояснюється це тим, що світлове забруднення дозволяє птахам пристосуватися до більш ранньої сезонної доступності їжі через зміни клімату», – пояснює один з авторів дослідження Клінт Френсіс.

Птахи розмножуються таким чином, щоб поява пташенят збігалося з піком доступності ресурсів для їх годування. Велику роль в цій тимчасовій синхронізації грають денне світло і тривалість світлового дня. Інтенсивне засвічення призводить до того, що деякі особини починають відкладати яйця на місяць раніше, ніж їх побратими в неосвітлених місцях.

Синиця і її пташенята / Світ тварин і рослин

Це могло б стати причиною того, що вилуплені пташенята залишалися б без їжі й з великою ймовірністю гинули. Однак через глобальне потепління ця їжа стає доступною раніше – і рання поява потомства перестає бути проблемою.

Навпаки, інший вид забруднення – шумове – чинив на птахів протилежний вплив. Переважно лісові особини, які споруджують гнізда біля галасливих доріг або у жвавих районах міст, дають менші за кількістю яєць кладки, ніж ті особини, які, наприклад, гніздяться на луках і заболочених місцевостях.

Шумове забруднення може впливати на птахів по-різному. Найбільш часті його прояви – порушення зовнішньої оболонки яєць і затримка шлюбного періоду (останнє актуально для тих видів, частота співу яких приблизно збігається з частотою шуму).

Ефекти впливу антропогенного шуму і світла на птахів досить довго були поза пильної уваги вчених. Але зараз починає з’являтися все більше робіт, які доводять, що ці стресові фактори можуть помітно змінити життєві процеси пернатих. «Це підкреслює необхідність враховувати такі забруднювачі при реалізації заходів щодо збереження біорізноманіття», – резюмують вчені.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button