Здоров'я

Синтетичні харчові барвники можуть викликати рак кишечника

Захворюваність на колоректальний рак серед людей віком до 50 років зростає у всьому світі з початку 1990-х років. Однією з передбачуваних причин цієї тенденції вважається поширення “західної дієти” – збільшення споживання червоного і переробленого м’яса, доданого цукру і рафінованого зерна.

Шістдесят відсотків так званої стандартної американської дієти (відомої як «САД») складають продукти, піддані ультрафіолетовій обробці: промислова випічка, безалкогольні напої (в яких зазвичай є газована вода, підсолоджувач і ароматизатор) і перероблене м’ясо. Саме цю “дієту” пов’язують з підвищеним ризиком колоректального раку.

Основна особливість цих страв – вони дуже барвисті і яскраві. Однак багато кольорів, з яких складаються святкові частування, наприклад, льодяники, цукрове печиво і навіть журавлинний соус і смажений окіст, обумовлюються синтетичними барвниками. І є деякі свідчення того, що ці штучні харчові добавки можуть запускати в організмі процеси, які викликають рак.

Що таке синтетичні харчові барвники? У харчовій промисловості використовуються синтетичні барвники, тому що вони покращують зовнішній вигляд продуктів. Перші харчові барвники були створені з кам’яновугільної смоли в кінці 1800-х років. Сьогодні їх часто видобувають за допомогою хімічної речовини, отриманої з нафти, під назвою нафталін. Кінцевий продукт називається азобарвник.

Виробники продуктів харчування віддають перевагу синтетичним барвникам натуральним барвникам, таким як екстракт буряка, тому що вони дешевші, яскравіші і служать довше. Але більшість з них токсичні.

Що викликає колоректальний рак? Основна його причина-пошкодження ДНК. Коли воно відбувається в генах-драйверах раку, це може призвести до мутації, яка змушує клітину безконтрольно ділитися і ставати злоякісною. 

Ще одна причина виникнення колоректального раку-запалення. Воно виникає, коли імунна система посилає запальні клітини, щоб почати загоєння травми або захоплення хвороботворних мікроорганізмів. Тривалі неправильні дієтичні звички можуть призвести до тліючого слабкого запалення, яке не викликає помітних симптомів, навіть якщо запальні молекули продовжують пошкоджувати в іншому здорові клітини.

Хоча жоден з синтетичних харчових барвників, схвалених, зокрема, управлінням зі санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США, не класифікується як канцероген, наявні нині дослідження вказують на можливі ризики для здоров’я.

Дослідження показали, що штучні харчові барвники можуть зв’язуватися з ДНК і білками всередині клітин. Є докази того, що синтетичні барвники можуть стимулювати запальний механізм організму. Обидва ці механізми можуть створювати проблеми для здоров’я товстої і прямої кишки.

Якщо ви під час свят з’їсте пару страв, в яких очевидно є барвники, вам нічого не буде. Але тривалий прийом оброблених харчових продуктів може стати причиною колоректального раку. Хоч вченим і варто провести додаткові дослідження зв’язку між синтетичними харчовими барвниками і раком, є кроки, які ви можете зробити вже зараз, щоб знизити ризик розвитку онкології.

Один з них – пройти обстеження на рак товстої кишки. Інший – збільшити фізичну активність. Зрештою, ви можете дотримуватися здорової дієти з великою кількістю цільнозернових продуктів і меншою кількістю алкоголю, червоного і обробленого м’яса. У довгостроковій перспективі ваш кишечник буде вам вдячний.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button