Земля

Відкрито новий тип землетрусів

Міжнародна команда дослідників виявила новий вид землетрусів. Вони «повільні» і продовжуються довше, ніж звичайні. А викликає їх гідророзрив пласта — метод, що використовується в нафтовидобутку.

Image by Hatice EROL from Pixabay

Слід сказати, вчені вже знали про існування про асейсмічних землетрусів. Вони були спрогнозовані чисельними моделями і виникають внаслідок асейсмічного зсуву – процесу в тектонічних розломах у зоні нагнітальних свердловин. Зсув відбувається в уповільненому режимі, сейсмічна енергія не виділяється, тому такий землетрус не так просто зафіксувати.

Вчені з університетів Вікторія, Макгілла (Канада) та Рурського у Бохумі (Німеччина) виявили проміжний тип між звичайним та асейсмічним землетрусами. Вони є новим видом індукованого землетрусу, викликаного гідравлічним розривом пласта — методом, що використовується для видобутку нафти і газу. Свої висновки дослідники представили у журналі Nature Communications.

Фахівці використовували мережу з восьми сейсмічних станцій, що оточують нагнітальну свердловину на відстані кількох кілометрів, і зареєстрували дані приблизно про 350 землетрусів. Приблизно у десяти відсотків виявили унікальні особливості: вони виявилися повільнішими і тривалішими за звичайні підземні поштовхи. Такі землетруси так і назвали — «повільні», або землетруси із гібридною хвильовою формою.

Дослідники пояснили їхнє виникнення двома процесами. При першому рідина, що закачується в породу, створює тиск, що провокує появу тріщин поблизу свердловини. При другому процесі рідина теж створює тиск, який здатний спричинити струс породи вже на великих відстанях.

«Ми припускали, що індуковані землетруси поводяться, так само як більшість інших, і мають приблизно однакову швидкість розриву від двох до трьох кілометрів на секунду, — розповіла один із авторів роботи Ребека Харрінгтон із Рурського університету в Бохумі. — Але, схоже, це не завжди так. У той час як тривалість звичайного землетрусу магнітудою 1,5, за нашими даними, припинилося приблизно за сім секунд, землетрус з гібридною хвильовою формою тієї ж магнітуди тривав понад десять секунд». Відкриття допоможе скоригувати методи нафтовидобутку, в процесі якого виникають нові землетруси.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button