Людина

Відмінність людини від мавпи визначено на генетичному рівні

Американські вчені збільшили мозок мишей, пересадивши гризунам фрагмент ДНК людини, який керує активністю генів. Такий експеримент наочно на генетичному рівні довів відмінність людського мозку від мозку шимпанзе. Результати дослідження представлені в журналі Current Biology, а коротко про нього повідомляє Science News.

20-02-15-foto-600x400-1

Про причини унікальності людини вчені сперечаються вже кілька тисячоліть. З тих пір як вдалося розшифрувати геноми людини і шимпанзе (його найближчого родича серед мавп), біологи почали шукати молекулярну основу великого мозку, мови та інших рис, що принесли еволюційний успіх роду Homo. До 2008 року визначилося кілька сот потенційно важливих фрагментів ДНК.

Ґрег Рей (Greg Wray) і його колеги з Університету Дьюка відібрали близько сотні енхансерів – ділянок ДНК, керуючих активністю сусідніх генів, пов’язаних з діяльністю мозку і при цьому відрізняються у людини і шимпанзе. Потім вони вибрали HARE5, найактивніший енхансер в області кори головного мозку, і виготовили мінігени, що містять людську і мавпячу версії енхансерів, пов’язаних з геном-інформатором, який змушує ембріон миші фарбуватися в синій колір.

Виявилося, що при отриманні людського варіанту енхансера, мозок ембріонів миші швидше забарвлювався в синій колір і на більшій площі.

Читайте також: Таємниця походження людини розкрита: це гібрид свині і шимпанзе

Вчені вважають, що HARE5 контролює ген Frizzled 8 – елемент важливого для розвитку мозку молекулярного сигнального шляху. Надалі з’ясувалося, що людський варіант енхансера змушує майбутні нервові клітини ділитися частіше, що збільшує резервуар клітин для кори головного мозку. У підсумку у ембріонів з HARE5 від людини мозок виявився на 12 відсотків більше. Зараз вчені збираються перевірити, наскільки такий великий мозок зробив мишей розумнішими.

Інші вчені позитивно оцінили роботу Рея – і те, що він знайшов конкретну ділянку генома людини, що відповідає за об’єм мозку. Однак дослідники побоюються, що ефект від HARE5 може бути лише справою випадковості.

Натхнення: http://lenta.ru/


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button