Людина

Як багатозадачність уповільнює мозок і вбиває продуктивність

Ми звикли робити кілька справ одночасно і швидко перемикатися між ними. Відчуття зайнятості додає впевненості в собі і почуття власної важливості. Але ця звичка насправді тільки заважає нам залишатися продуктивними.

Наші батьки ніколи не сиділи вдома без роботи. Сьогоднішні молоді менеджери завжди в мережі, раз на десять хвилин відповідають на листи, раз на дві години п’ють каву, безперервно відповідають на дзвінки і пишуть звіти. Всіма цими справами прийнято жонглювати, постійно перемикаючись з одного процесу на інший. В результаті всім нам здається, що зазвичай ми дуже зайняті.

Але звичка братися за всі справи відразу дорого нам обходиться. Дослідження показують, що тільки 2% людей можуть працювати в такому режимі ефективно. Для решти 98% людей така звичка руйнівна: як для кар’єри, так і для ментального здоров’я.

13-02-15-foto-600x376-1

Ось як мінімум три факти про багатозадачності.

Вона значно знижує продуктивність

Щоб будь-яка задача була виконана, мозок поділяє її на два етапи: спочатку він визначає, яке завдання з усіх, якими можна зайнятися, в даний момент важливіше або найприємніше, а потім береться за його виконання. Відволіклися – доведеться починати з початку. А якщо відволікалися часто, то на подолання першого етапу буде витрачатися занадто багато часу і сили волі (це, як ми знаємо, теж обмежений ресурс). Хоча офісні працівники, за даними досліджень, відволікаються раз в десять з половиною хвилин.

Читайте також: Музика в офісі покращує продуктивність працівників

У цієї звички є жахливі наслідки. 18% всіх завдань, при виконанні яких людей переривають, залишаються зробленими до кінця дня. Щоб повернутися до складної задачі, на те, щоб “налаштуватися” (той самий перший етап), витрачається, за даними вчених, у середньому 23 хвилини і 15 секунди. В цілому, це знижує продуктивність офісних працівників на колосальні 40%!

Для мозку це заняття теж руйнівне: негативний вплив цієї звички на мозок більше, ніж те, яке викликає регулярне вживання марихуани. Звичка до багатозадачності призводить до тимчасового зниження IQ на 10 пунктів.

Вона прогресує

З появою комп’ютерів, інтернету, а потім і смартфонів з планшетами звичка відволікатися від роботи стала регулярним масовим явищем. В середньому люди, які активно використовують комп’ютери для роботи, відволікаються раз в 10,5 хвилини. Протягом робочого дня люди відволікаються в середньому 46 разів. В одному з досліджень говорилося, що в день тимчасові втрати від цієї звички призводять до втрати 2,1 години. Це 546 годин на рік.

Журналіст New Yorker Тім Ву зауважив, що в тих колосальних змінах, які проходять у нас у свідомості, винні електронні ґаджети. Стів Возняк прямо каже, що раніше йому вдавалося досягати “граничної концентрації”, і зараз він навряд чи міг би повторити свої інженерні досягнення через те, що ґаджети постійно відволікали б його.

Вона призводить до психічних розладів

Дослідження Массачусетського технологічного інституту показало, що звичка жонглювати справами і регулярно відволікатися допомагає на початку кар’єри, але потім призводить до психічного та емоційного виснаження. Це, в свою чергу, змушує нас відволікатися ще частіше: втомленим людям складніше зберігати концентрацію. В результаті мозок швидко втомлюється і відмовляється взагалі робити хоч щось виразне.

[ads2] Автори дослідження порівнюють це явище з утворенням автомобільних пробок: чим більше машин на дорозі, тим складніші затори, і тим більше роздратування це викликає у водіїв.

Звичка робити одну справу за раз може запобігти цьому процесу і зберігати відносну бадьорість і спокій до кінця дня.

Але що з цим робити?

Є принаймні п’ять способів вирішити цю проблему.

Методика продуктивності Pomodoro. Кладете біля себе смартфон або встановлюєте спеціальний таймер на ПК, і заводите його на 25 хвилин. Раз на 25 хвилин робите вимушену перерву рівно на п’ять хвилин. Можна розім’ятися або сходити за чаєм. А рівно через п’ять хвилин знову сісти за роботу за ті ж 25 хвилин.

Inbox на паузі. Якщо листів протягом дня приходить занадто багато, можна просто відмовитися від ідеї тримати його “в чистоті” і відповідати на всі листи.

Читайте також: Вчені виявили найпродуктивніший час для роботи

Два комп’ютерних дисплея. На один можна виводити тільки робочі додатки (текстовий процесор, браузер, редактор таблиць або Photoshop), на іншій – всі відволікаючі аппи (Skype, Sparrow, Facebook і т.д.)

Antisocial. Ця програма є для Mac, Windows і Ubuntu. І вона дозволить вам відключити доступ до сайтів, що крадуть час: соціальним мережам, новинним сайтам, RSS-рідерам і т.д.) на період часу від 15 хвилин до восьми годин. Після того, як таймер встановлений, зняти заборону не допоможе навіть закриття аппа або перезавантаження комп’ютера.

Продуктивний ранок. Найпростіше ефективно працювати вранці. У момент прибуття в офіс мозок має часовий резерв (зазвичай, з 9 до 12 годин), протягом якого він максимально продуктивний. Це час слід присвятити найнеприємнішим і складним завданням.

Натхнення: lifter.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button