Всесвіт

Нові докази: в глибинах океану на супутнику Юпітера може існувати життя

Згідно з результатами нового дослідження, крижаний супутник Юпітера, Європа, може володіти достатнім внутрішнім теплом, щоб викликати вулканічну активність на дні його величезного океану. Незважаючи на те, що Європа знаходиться в оболонці з водяного льоду, вона вважається одним з найбільш багатообіцяючих місць в Сонячній системі для пошуку позаземного життя.

З наукової точки зору Європа – одне з найцікавіших і загадкових тіл в нашій зоряній системі. Зовнішня поверхня його крижаної оболонки товщиною в кілька кілометрів порізана смугами й гребенями, а також іншими елементами незвичайного ландшафту, який, ймовірно, став таким в результаті екстремального гравітаційного впливу довколишнього Юпітера.

Однак саме те, що знаходиться під поверхнею, привернуло увагу наукового співтовариства. Існує безліч свідчень того, що на Європі під поверхнею льоду знаходиться глобальний океан, і багато членів наукового співтовариства вважають, що ця прихована водойма може вміщати примітивні форми позаземного життя.

Нове дослідження ще більше підтверджує ідею про те, що в водах Європи можуть бути всі умови для появи й підтримки примітивних форм життя. Астрономи впевнені, що глибоко на дні океану все ще може відбуватися вулканічна активність.

Міжнародна група вчених вдалася до комп’ютерного моделювання, щоб з’ясувати, чи може сильна гравітаційна взаємодія між Юпітером і його місяцем генерувати тепло глибоко всередині Європи, і якщо може – зрозуміти, як воно потім передається через кам’янисту внутрішню частину місяця.

Схематичне зображення Європи в розрізі NASA Верхній шар – крижана кора; під нею – океан, глибина якого за деякими оцінками може досягати 100 км

Коли крихітна Європа робить повний оборот навколо Юпітера, гравітаційний вплив газового гіганта буквально змушує коливатися весь супутник. Тертя, викликане цією величезною гравітаційною силою, викликає накопичення великої кількості теплової енергії в скелястих надрах супутника, під глобальним підлідним океаном.

Згідно з новим дослідженням, тепло, що генерується приливним тертям, може бути досить сильним, щоб розтопити кору і викликати утворення вулканів на морському дні. Ці геологічні особливості, швидше за все, виникають поблизу полярних регіонів Європи, де структурна напруга від гравітації Юпітера є найбільшою.

Як і на Землі, взаємодія вулканів – або гідротермальних об’єктів меншого масштабу – з солоною водою забезпечить відносно сприятливе хімічне середовище для еволюції екстремофільних форм життя.

Майбутні місії, такі як Europa Clipper НАСА, яка має прибути на орбіту Юпітера в 2030 році, будуть добре оснащені для дослідження Європи на предмет ознак глибоководної вулканічної активності. Інженери збираються використовувати інструменти, призначені для вивчення складу і гравітаційних властивостей Місяця.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button