Земля

Нові мутації з’являються у людей рідше, ніж у інших гомінідів

Дослідники виявили, що швидкість мутації у людини значно нижче в порівнянні з нашими найближчими родичами — приматами. Ці дані можуть допомогти в обчисленні того, коли жив загальний предок людини і шимпанзе, і збереження великих приматів у дикому середовищі.

Протягом приблизно мільйон років швидкість мутації у людини знижувалася, і сьогодні у людей щорічно з’являється значно менше нових мутацій, ніж у наших найближчих родичів — приматів. До цього висновку прийшли дослідники з Орхуського університету і Копенгагенського зоопарку. У новій статті, опублікованій в журналі Nature Ecology & Evolution, описані мутації у шимпанзе, горил і орангутангів, а також їх порівняння з відповідними дослідженнями, проведеними серед людей.

За допомогою секвенування всього геному сім’ї можна виявити нові мутації, визначивши генетичні варіації, присутні у дитини, але не у батьків.

«Протягом останніх шести років було проведено кілька великих досліджень серед людей, так що у нас є вичерпне розуміння про кількість нових мутацій, що відбуваються у людини кожен рік. До цього моменту, однак, не проводилося якісних розрахунків швидкості мутацій у наших найближчих родичів — приматів», — говорить Сорен Безенбахер з Орхуського університету.

В ході дослідження були вивчені дані батьків, матерів і нащадків 10 сімей: сім сімей шимпанзе, дві сім’ї горил і одна сім’я орангутангів. У всіх дослідники знайшли більше мутацій, ніж очікувалося, в порівнянні з числом мутацій, які зазвичай з’являються в людських сім’ях з батьками одного і того ж віку. Це означає, що швидкість щорічних мутацій у людей приблизно на одну третину нижче, ніж у приматів.

Більш високі швидкості у приматів впливають на те, скільки пройшло часу з того моменту, коли жив загальний предок людей і шимпанзе. Більш висока швидкість мутацій означають, що кількість генетичних відмінностей між людиною і шимпанзе буде зростати швидше за більш короткий період часу, ніж передбачалося раніше.

Якщо застосувати нові дані до нинішнього розуміння швидкості появи мутацій у приматів, дослідники припускають, що відділення людей від шимпанзе сталося приблизно 6,6 мільйона років тому. Якщо ж використовувати для цих розрахунків швидкість появи мутацій у людей, то випливає, що відділення відбулося приблизно 10 мільйонів років тому. Результати також можуть вплинути на збереження гомінідів.

«Всі види гомінідів перебувають під загрозою зникнення в дикій природі. Більш точне датування змін популяцій щодо клімату з плином часу може допомогти нам зрозуміти, як види будуть справлятися з подальшими змінами клімату», — каже Христина Хвильсом з Копенгагенського зоопарку.

Кнопка «Наверх»
Закрыть