Всесвіт

Вчені створили карту газових вихорів чорної діри

Вчені з Кембриджського університету створили карту газових вихорів чорної діри. Це дозволить їм вивчити форму і рух космічної області, яка знаходиться поза полем зору дослідників.

Астрономи нанесли на карту контури супермасивного вихору в галактиці IRAS 13224-3809, яка знаходиться в сузір’ї Кентавра, приблизно в 1 млрд світлових років від Землі. Для цього дослідники спиралися на результати найтриваліших в історії спостережень акліматизуючої чорної діри, проведених рентгенівською обсерваторією XMM-Newton Європейського космічного агентства (ЄКА).

Дослідники пояснили механіку своєї роботи: якщо чорна діра витягується, вона досягає такої високої швидкості, що матеріал в ній нагрівається по спіралі, досягаючи температури в мільйони градусів. Цей перегрітий вихор виробляє випромінювання, яке можна виявити космічними телескопами.

Спостереження за цими взаємодіями аналогічно аналізу місяця в обмеженому просторі — проаналізувавши звукові реверберації, вчені можуть зрозуміти форму і структуру 3D-просторів. «Світлові ехо» ж можуть дати більше інформації про невидимі форми супермасивних чорних дір.

«Так ми можемо спостерігати, як відлуння рентгенівського випромінювання поширюється в околицях чорної діри, щоб скласти карту геометрії області та стану шматків матерії до того, як вони зникнуть в сингулярності», — пояснив вчений Вільям Олстон з Кембриджського університету.

Дослідники планують використовувати цей метод для вивчення і картування фізики надмасивних чорних дір у інших галактиках — до прикладу, сотень об’єктів, які опиняються у полі зору телескопа XMM-Newton.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button