Главная / Технології / Професії, які роботи віднімуть у людини в першу чергу

Професії, які роботи віднімуть у людини в першу чергу

 
 

Якщо ви працюєте в офісі, водієм таксі або виконуєте підсобні роботи, зупиніться на хвилину і подумайте: а чи не зможе робот або машина впоратися з цим краще?

На жаль, відповідь у більшості випадків буде позитивною.

Питання, чи не загрожує людині залишитися без роботи через роботів, більше не можна вважати суто теоретичним.

За прогнозами фахівців Boston Consulting Group (провідна міжнародна компанія, що спеціалізується на управлінському консалтингу) до 2025 року приблизно чверть професій замінить який-небудь розумний софт, або роботи. А дослідження Оксфордського університету дає підстави вважати, що протягом найближчих 20 років близько 35 відсотків робочих місць в Британії будуть скорочені завдяки повній автоматизації.

Офісні працівники, які виконують такі завдання, як написання звітів або формування електронних таблиць, також, без сумніву, будуть замінені відповідними комп’ютерними програмами.

Які ще професії займають перші місця в групі ризику? Співробітники BBC вирішили провести огляд тих занять, які вже з успіхом виконують машини.

Таксисти

Поява програми-сервісу для пошуку, виклику і оплати таксі під назвою Uber призвело до конфліктів у багатьох містах світу через зниження тарифів на послуги перевезень і складнощів у регулюванні.

Між тим компанія Uber поряд з великими виробниками автомобілів і Google вже готує таксистам наступний удар – вони збираються зовсім позбутися від водіїв.

Засновник і глава Uber Тревіс Каланик вважає, що сервіс таксі можна зробити набагато дешевшим, якщо відпаде потреба платити «зайвої людині в машині».

Вже в кінці цього року повністю автоматизовані таксі почнуть возити пасажирів по вулицях англійського міста Мілтон-Кінс. В даний час британський уряд вносить необхідні зміни в правила дорожнього руху.

Та сама «зайва людина в машині» поки ще не усвідомила, що їй загрожує позбутися роботи.

Голова Асоціації таксистів Стів Макнамара, наприклад, заявив в інтерв’ю ВВС, що машини без водіїв не залишать без роботи.

«Для того, щоб автономні автомобілі могли возити пасажирів по британських дорогах, будуть потрібні серйозні зміни в законодавстві. До того ж технологія ще далека від досконалості, необхідно буде провести безліч випробувань і тестів в умовах жвавого міського руху. На це піде багато років. Якщо дивитися на речі реально, я сумніваюся, що автономні таксі взагалі коли-небудь зможуть скласти конкуренцію звичайним машинам з водієм».

Робочі

У Китаї вже активно створюють роботів, які займуть робочі місця багатьох тисяч людей. Перша повністю автоматизована фабрика незабаром буде побудована в місті Дунгуань.

Ця фабрика належить компанії Sehnzhen Evenwin Precision Technology. Завдяки роботам, 90 відсотків з 1800 робочих місць будуть скорочені.

Однак амбіції китайської робототехніки простягаються набагато далі.

За даними Бюро економіки та інформації, з вересня минулого року 505 підприємств міського округу Дунгуань інвестували у роботів у загальній складності 430 мільйонів євро, маючи намір замінити машинами понад 30 тисяч робітників.

Виробник електронних ґаджетів Foxconn також планує найняти армію роботів, хоча його амбіції набагато скромніші – замінити машинами близько 30 відсотків робочих місць протягом найближчих п’яти років.

Журналісти

Така вірогідність є. Щоб у цьому переконатися, достатньо прочитати фінансовий звіт, опублікований нещодавно журналом Forbes або спортивний репортаж від Associated Press – обидві статті написані роботом на цілком гідному професійному рівні.

Такі компанії, як Narrative Science, пропонують софт на зразок програми Quill, яка перетворює сухі дані в щось більш легкотравне для читача.

Програма Quill в даний час використовується для складання фінансових звітів компанії Narrative Science і готова запропонувати свою розробку тисячам інших підприємств.

Провідний спеціаліст Narrative Science Крістіан Хаммонд вважає, що через 15 років близько 90 відсотків текстів будуть писати машини, однак, підкреслив він в інтерв’ю ВВС, це зовсім не означає, що 90 відсотків журналістів і копірайтерів залишаться без роботи.

«Це означає, що журналістська братія повинна буде розширювати сферу своєї діяльності, — заявив він. – Вони не будуть генерувати контент, заснований на аналізі сухих даних – цю нудну роботу будуть виконувати машини».

Лікар

Робот, можливо, не володіє бездоганними манерами і не схильний виявляти співчуття, однак він здатний швидко проаналізувати великий обсяг даних та знайти найкраще лікування для даної конкретної хвороби.

Компанія IBM у співпраці з кількома великими клініками США створила суперкомп’ютер, здатний запропонувати найкращий курс лікування ряду онкологічних захворювань. Крім того, фірма розробила прилад, який допомагає діагностувати рак шкіри на ранніх стадіях.

Крім того, вже не один рік машини успішно допомагають хірургам в операційній. Наприклад, роботи NHS Foundation Trust асистують лікарям під час операцій на нирки. Під час таких операцій швидкість є ключовим фактором для успіху, а роботи здатні зашивати місця з’єднання кровоносних судин пацієнта з донорським органом набагато швидше людини.

Офіціанти та бармени

Кілька років тому компанія Royal Caribbean влаштували на борту одного з своїх елітних круїзних суден бар, де відвідувачів обслуговують тільки роботи.

Напої можна замовити за допомогою спеціального планшета. Окрім того – будь-який відвідувач може «створити» свій власний коктейль, вказавши набір інгредієнтів та їх співвідношення.

Робот все змішає в точності як замовлено, взбовтає, виллє результат в пластиковий (щоб не допустити битого посуду) стакан і відправить його відвідувачу.

Читайте також: 

Заради науки співробітники ВВС спробували два напої, приготованих роботами в круїзному барі з аналогічними в іншому, звичайному барі на тому ж судні. Вони прийшли до висновку, що змішані людиною напої смачніше. Але це всього лише означає, що роботам «є куди рости».

Людям залишиться лише засмагати під пальмами?

Приклади, які ми навели вище, демонструють можливості працівників-роботів, так і межі цих можливостей. Однак повністю або частково ці і багато інших професій (далекобійники, співробітники готелів, юристи) вже мають електронні версії, які сьогодні можна використовувати.

У зв’язку з цим природно виникає питання: чим будуть займатися люди, коли їх роботу будуть виконувати машини?

Автор книги «Сходження роботів» Мартін Форд вважає, що людство чекає масове безробіття і економічний крах, якщо воно не проведе радикальні реформи, які гарантують кожній людині якийсь певний базовий дохід незалежно від зайнятості.

Ну а що, люди будуть робити, коли у них з’явиться більше вільного часу, важко передбачити – одні переконані, що це буде суцільне пляжне життя, інші доводять, що людині необхідно залишатися «при ділі» в будь-якому випадку.

«Я дуже сподіваюся, що роботу вчителів, лікарів і суддів будуть як і раніше виконувати люди. Тому що завжди потрібен хтось, з ким можна поговорити», — сказав в інтерв’ю ВВС професор Університету Брістоля Нелло Крістіаніні.

Загалом, зміни неминучі і більшість з нас перебуває в групі ризику. Втішає одне – процес цей досить тривалий, так що у нас є час підготуватися.

Натхнення: gearmix.ru

 
comments powered by HyperComments