Земля

Колапс індустріальної цивілізації – неминучий

Вчені різних профілів на гроші НАСА розробляють модель «ідеального шторму», який здатний знищити світову економіку. Нераціональна експлуатація природних ресурсів та нерівномірний розподіл доходів можуть призвести до дуже сумних наслідків для всього людства.

Ми чули про це багато разів, але не надавали великого значення: черговий раз нас лякають бездоказовими заявами … І ось у Годдардівського центру космічних польотів НАСА увірвався терпець, і він зібрав групу фахівців, яким належить з’ясувати, чи дійсно людська історія складається з періодів стрімкого злету, які змінюються раптовим крахом, після чого знову настає епоха повільного накопичення сил для наступного ривка.

kolaps_civilizacii_500

Проект заснований на моделі HANDY (Human And Nature Dynamical) прикладного математика по імені Сафа Мотешаррі з Національного центру Соціоекологічного синтезу (США), де свої знання і методи намагаються злити воєдино дослідники, які вивчають природу і суспільство.

Читайте також: Чи може людська цивілізація існувати вічно?

Ну що ж, на сьогодні експертам вдалося з’ясувати з підручників історії, що навіть самі передові і складні цивілізації не застраховані від катастрофи. З цим не посперечаєшся. Згадайте хоча б Рим, Хань, Маур’їв, Гуптів, цивілізації Межиріччя…

Наступний крок полягає в тому, щоб з’ясувати, які параметри динамічних відносин людини і природи привели до колапсу. Вчені виділили п’ять факторів ризику: населення, клімат, вода, сільське господарство, енергія.

Виявилося, що катастрофа стає неминучою, коли ці фактори спільними зусиллями приводять до двох явищ ( які спостерігаються, до речі, сьогодні) – використанню природних ресурсів темпами, які перевищують швидкість їх природного відтворення, і сильною економічною стратифікацією суспільства на верхи і низи, тобто на еліту (багатих) і маси (звичайних людей, будинків). Протягом п’яти тисяч років саме це передувало загибелі імперій, хоча безпосередні причини могли бути іншими (наприклад, вторгнення варварів).

Деякі вважають, що в століття НТР подібні неприємності не страшні. Специ з такою точкою зору не згодні. З одного боку, так, збільшується ефективність використання ресурсів, але в той же час зростає їх подушне споживання, а тому підвищується і їх видобуток. І перше не компенсує друге: за два останні сторіччя зростання продуктивності сільського господарства і промисловості був обумовлений не стільки збільшенням ККД технологій, скільки ростом видобутку ресурсів.

Чого ж нам боятися в майбутньому? На цей рахунок у дослідників заготовлено кілька варіантів розвитку цивілізації (при моделюванні вчені відштовхувалися від поточного стану справ). Рано чи пізно «еліти» відтягнуть на себе так багато, що маси почнуть голодувати і суспільство загине просто через те, що не буде вистачати робочих рук для виробництва потрібної кількості продуктів. І це при тому, що ми будемо помірно споживати природні ресурси.

Інший варіант: ми продовжимо нестримне розбазарювання дарів природи, намагаючись задовольнити потреби найостаннішого бідняка, але щастя це теж не принесе, тому що «еліти» будуть жирувати сильніше.

Читайте також: Астероїд кардинально змінив розвиток нашої цивілізації

Суть в тому, що в обох варіантах маси постраждають першими, тоді як «еліти» не помітять змін до гіршого і продовжать плювати у стелю. З’являться активісти і опозиціонери, які вимагатимуть від багатіїв рішучих дій, але владики миру не звернуть на них ніякої уваги. А коли чума добереться і до їх бенкетів, буде вже пізно що-небудь робити. (Див. історію Стародавнього Риму і цивілізації майя).

Чи можна стабілізувати суспільство і не допустити катастрофи? Звичайно, так. Для цього треба зменшити економічну нерівність і знизити тягар, накладений нами на планету, тобто перейти на поновлювані джерела енергії і приборкати зростання світового населення. Іншими словами, ми повинні не тільки споживати стільки, скільки виробляє природа, а й справедливо розподіляти ресурси.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button