Наука

Знайдено спосіб знищити найнебезпечнішу бактерію в світі. Вона не лікується антибіотиками

У дослідженні біологи використовували структури нових лінійних поліамінів з поліпшеною антистафілококовою активністю. Результати експерименту опубліковані в журналі Frontiers in Microbiology.

Співробітники Університету Бата під керівництвом доктора Майсем Лаабей і доктора Яна Блегбро виявили з’єднання, яке інгібує супербактерію MRSA і робить її більш вразливою для антибіотиків.

Метицилінрезистентний золотистий стафілокок (англ. Methicillin-resistant Staphylococcus aureus) – золотистий стафілокок, що викликає складно виліковні захворювання у людей, такі як сепсис, пневмонії. Також його називають золотистий стафілокок з множинною лікарською стійкістю.

Нова сполука – поліамін – здається, знищує Staphylococcus aureus, бактерію, яка викликає (серед іншого) смертельну метицилін-резистентну інфекцію Staphylococcus aureus, руйнуючи клітинну мембрану збудника.

З’єднання протестували in vitro проти 10 різних стійких до антибіотиків штамів S. aureus. У тому числі тих, які, як відомо, стійкі до ванкоміцину — препарату, який називають «останнім засобом» для пацієнтів з інфекцією MRSA. Нове з’єднання виявилося ефективним проти всіх штамів, що призвело до припинення подальшого росту бактерій.

Дослідження показало, що, крім безпосереднього знищення S. aureus, поліамін здатний відновлювати чутливість штамів бактерій з множинною лікарською стійкістю до трьох важливих антибіотиків — даптоміцину, оксациліну і ванкоміцину. У підсумку, антибіотики, які стали неефективними за десятиліття надмірного використання, можуть з часом відновити здатність контролювати серйозні інфекції.

“Ми не зовсім впевнені, чому виникає така синергія між сполукою та антибіотиками, але ми прагнемо дослідити це», — пояснив доктор Лаабей, дослідник Департаменту наук про життя в університеті Бата.

Поліаміни – природні сполуки, які зустрічаються в більшості живих організмів. Ще десять років тому вважалося, що вони необхідні для всього життя, але тепер вчені знають, що вони відсутні в S. aureus і токсичні для нього. Дослідники вже намагалися використовувати незвичайну вразливість патогену до поліамінів для придушення росту бактерій.

Структури нових лінійних поліамінів з поліпшеною антистафілококовою активністю, використані в цьому дослідженні. Надано: Frontiers in Microbiology (2022). DOI: 10.3389/fmicb.2022.948343

Тепер вчені виявили, що модифікований поліамін (AHA-1394) набагато ефективніше знищує стійкі до антибіотиків штами золотистого стафілокока, ніж навіть найактивніший природний поліамін.

Стійкість до антибіотиків (або стійкість до антимікробних препаратів — САП) становить серйозну загрозу для здоров’я людини в усьому світі, а S. aureus став одним з найбільш смертельних відомих патогенів з множинною лікарською стійкістю.

Недавнє дослідження, присвячене впливу САП на здоров’я в 2019 році, показало, що цей патоген пов’язаний з мільйоном смертей у всьому світі в результаті інфекцій, що не піддаються лікуванню антибіотиками.

S. aureus зустрічається у 30% населення і це одна з найнебезпечніших бактерій в світі. До недавнього часу інфекція MRSA розглядалася як лікарняна проблема, і постраждалі в основному були людьми з вже ослабленою імунною системою. Однак за останні 20 років спостерігається сплеск захворюваності в масштабах всієї спільноти, навіть серед здорових людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button